Wibberley wins Epic Battle with Young Pocock at Sidcup H&H

Tom Stanley (200 KTM)
             Ben Wibberley on his 300 Freestyle Husqvarna won this years Canada Heights hare and hounds enduro last Sunday after an epic battle with 350 MGP Husqvarna mounted Bret Pocock.
             The well organised Sidcup club used every inch of available land on and around their famous Canada Heights motocross track to give the two-hundred and fifty riders the longest course they could for the three-hour event.

Ben Wibberley (300 Husqvarna)
            At eleven o’clock the riders lined up, in their classes, on the start straight of the motocross track and as the clock ticked onto the hour, the first group were sent on their way with the next class being sent as the first disappeared around the first turn. The checkered flag would fall after three hours with the most lap’s completed being the winner.
            Wibberley set off at a fast, consistent pace whipping through the trees like a slalom skier and giving it full throttle out in the fields and on the MX track. But Pocock was shadowing his every move, but the surprise came from Charlie Putnam, who was riding as an expert and not a championship rider as he was with the leaders and come refuelling time took the lead for a while.

Felix Warren (300 KTM)
            After three dusty hours in the saddle, Wibberley had completed thirteen laps and passed many other riders in the process to win the championship class. Pocock finished just under five minutes behind him, but he had Putnam in his wheel tracks who won the experts.
            Brad Warton was third in the championship class but was one lap down on the leading pair while Aaron Smith was the only other championship rider to finish.

Brett Pocock (350 Husqvarna)
            Putnam was a lap clear of the rest of the experts, as Jevan Williams claimed second place, but the race for third produced a very close finish. Felix Warren, Stuart King, and Harry Neal all finished on the same minute and chased each other over the finish line.
            The veteran classes make up a significant proportion of the entry. Michael Ridge on the ‘A’ over forties from Christopher Stanger and James Holt as the three fast riders completed twelve laps.

Brad Warton (250 Husqvarna)
            Dave Coles won the ‘A’ over fifties from Jeffrey Cannons, and  Joe Beard, and like the over forties, they also completed twelve laps and showed a lot of the younger riders the way home.
            In the clubman, ‘A’s Aiden Breakspear took the win from Sam Reed, while Matthew Jordan won the clubman ‘B’s from Robert Hladik.

Aiden Breakspear (250 KTM)
            It was a tight finish in the veteran ‘B’s with John Austin winning by a minute from Peter Reid with Paul Ryre just seconds behind Reid in third.
            The small EVO class win went to Terry Allen on a 250 Husqvarna with Steven Bird second on an old PE 400 Suzuki, but a special prise should have been made for Manuel Bernadez who did ten laps in the three hours on a 490 Maico.
            Alex Little won the sportsman from Steve Davis and Martin Wood.

Harry Neal (250 KTM)

Results

Championship class:
1 Ben Wibberley (300 Freestyle Husqvarna) 13 laps
2 Brett Pocock (350 MGP Husqvarna) 13
3 Brad Warton (250 Husqvarna) 12
4 Aaron Smith (450 Elderfield Honda) 8

Expert class:
1 Charlie Putman (250 RFX KTM) 13
2 Jevan Williams (300 Centriplant Beta) 12
3 Felix Warren (300 KTM) 12
4 Stuart King (250 KK Electrical KTM) 12
5 Harry Neal (250, KTM) 12
6 Guillermo Haysham Membrillere (300 KTM) 12
7 Mitchell Parfitt (300 KTM) 12
8 Ben Stark (300 Husqvarna) 12
9 Conner Gadd (300 KTM) 12
10 Bradley Clements (250 Yamaha) 11

Veteran A over 40:
1 Michael Ridge (250 Yamaha) 12
2 Christopher Stanger (250 KTM) 12
3 James Holt (350 Aim KTM) 12
4 Lee Szabo (250 KTM) 11
5 Ian Mitchell (250 KTM) 11

Veteran A over 50:
1 Dave Coles (250 Husqvarna) 12
2 Jeffrey Cannons (250 KTM) 12
3 Joe Beard (250 KTM) 11
4 Timothy Newman (250 KTM) 11
5 Peter Farwell (250 KTM) 11
6 Chris Welch (450 Sherco) 11
7 Jerry Manthorpe (250 Husqvarna) 11
8 Paul Henderson (250 Husqvarna) 10
9 Glenn Reed (250 Suzuki) 9
10 Sten Pringle (RS Beta) 8

James Holt (350 KTM)

Clubman A:
1 Aiden Breakspear (250 KTM) 12
2 Sam Read (250 Husqvarna) 12
3 Gary Hanson (250 KTM) 11
4 Elliot Clarkson (350 KTM) 11
5 Ryan Letts (300 Husqvarna) 11
6 David Roberts (250 KTM) 11
7 Matthew Isard (350 KTM) 11
8 Adam Mussell (300 KTM) 11
9 Craig Chawner (300 KTM) 11
10 Lucas Burman (250 KTM) 11

Veteran B over 40:
1 Jamie Peskett (250 KTM) 11
2 Nicholas Carr (300 Husqvarna) 11
3 Adam Redding (300 Gas Gas) 11
4 Ian Robinson (350 KTM) 10
5 Richard Cooper (450 Yamaha) 10
6 Justin Nel (300 Sherco) 9
7 Richard Pomphrett (250 KTM) 9
8 Jason Hughes (250 KTM) 5

Veteran B over 40:
1 James Cross (250 KTM) 11
2 Jamie Peskett (250 KTM) 11
3 Nicholas Carr (300 Husqvarna) 11
4 Michael Toussaint (300 Husqvarna) 11
5 Adam Redding (300 Gas Gas) 11
6 Ben Doe (450 Suzuki) 10
7 Ian Robbinson (350 KTM) 10
8 Richard Cooper (450 Yamaha) 10
9 James Stevens (250 Yamaha) 9
10 Justin Nel (300 Sherco) 9

Veteran B over 50:
1 John Austin (250 KTM) 11
2 Peter Reid (500 KTM) 11
3 Paul Eyre (300 Husqvarna) 11
4 Adrian Wainwright (250 Husqvarna) 11
5 David Smith (250 KTM) 11
6 Stephen Scott (250 KTM) 11
7 Steve Elsey (300 KTM) 11
8 Adrian Wilkins (250 KTM) 11
9 Jonathan Casey (250 Husqvarna) 11
10 Steve Masters (250 gas Gas) 10

Charlie Putnam (250 KTM)

Evo:
1 Terry Allen (250 Husqvarna)
2 Steven Bird (400 Suzuki) 11
3 Graham Arnold (250 Yamaha) 10
4 Manuel Bernardez (490 Maico) 10
5 Andrew Greenwood (250 Kawasaki) 7

Clubman B:
1 Matthew Jordan (250 KTM) 11
2 Robert Hladik (150 KTM) 11
3 Samuel Baggott (125 KTM) 11
4 Joe Fanthorpe (250 Yamaha) 11
5 Robert Sexton (250 Husqvarna) 11
6 Oscar Lawry (300 Husqvarna) 11
7 Andrew Rolstone (250 KTM) 11
8 Edward Sarchet (250 Husqvarna) 11
9 Adam Pearson (250 Husqvarna) 11
10 David Rickets (350 KTM) 11

Sportsman:
1 Alex Little (300 Husqvarna) 10
2 Steve Davis (250 KTM) 10
3 Martin Wood (250 KTM) 10
4 Oscar Wingham (250 KTM) 9
5 Max Newton (250 Husqvarna) 9
6 George Thompson (250 Yamaha) 9
7 Tyler Davis (125 KTM) 9
8 Jason Clements (300 KTM) 9
9 Robin Lynch (250 Husqvarna) 9
10 Lawrence Martin (250 KTM) 9